Tööaeg E-R: 9-17.00
L-P: suletud
+372 56 25 77 13
info@progressor.ee

liiklustrahvid


Liiklusrikkumise korral saab määrata kahte tüüpi liiklustrahve: hoiatustrahvid ja mõjutustrahvid. 

Hoiatustrahvi kohaldatakse juhul kui rikkumise fikseeris automaatne liiklusjärelevalvesüsteem või ametnik, kes ei suutnud koheselt tuvastada mootorsõiduki juhti ning rikkumine on jäädvustatud fotole või muule salvestusseadmele. Mõjutustrahvi rakendatakse lihtsustatud korras, s.o. kui järelevalveametnik peatab liikluseeskirja rikkunud auto, kohaldab lihtmenetlust ja määrab väärteotunnustega teo toime pannud isikule mõjutrahvi (näiteks: trahv liiklusrikkumise eest, trahv joobes juhtimise eest, trahv juhiloata juhtimise eest).


Kas on võimalik vaidlustada trahvi?
Kes saab vaidlustada trahvi? Mille alusel võib vaidlustada trahvi?
Mis tähtaja jooksul on võimalik vaidlustada trahvi?
Millised on positiivse tulemuse võimalused?

Iga rahatrahvi määramise otsust, olenemata menetlusest, võib vaidlustada. Isik, kelle suhtes trahv määrati, saab vaidlustada ja vaidlustamise tähtajad on tavaliselt märgitud saadud otsuses. Positiivse tulemuse võimalused sõltuvad juhtumi tegelikest asjaoludest, nimelt sellest, kas süütegu pandi toime, kas süüteo raskus oli õigesti määratud ja kas karistus määrati proportsionaalselt rikkumisele. 

Mille alusel võib trahvi tühistada?

Trahvi saab tühistada sellisel juhul kui rikkumist ei toimunud, see tuvastati valesti või trahvi määramise otsuse teinud isik pani toime menetlusrikkumisi.

Kas trahvi saab edasi lükata? Kuidas? Mille alusel? Mis perioodil?

Kaebuse esitamise kaudu võib trahvi edasi lükata, sest otsus ei jõustu ega ole täitmisele pööratav enne, kui asja sisuliselt arutletakse.

Kas trahvi saab maksta osade kaupa? Mis perioodiks? Mille alusel?
Kes määrab maksemise tähtaega ja trahvi suuruse?

Trahvi saab tasuda osade kaupa. Seda saab koheselt taotleda trahvi määranud ametnikult. Ametnik määrab tähtaja, millal saabub viimane trahvi tasumise päev ja selle aja jooksul on trahv tasutud. Seetõttu on trahvi osade kaupa tasumine kokkulepitud protseduur.

Kas trahvisummat saab vähendada? Kuidas?
Kas on mingeid kergendavaid asjaolusid?

Trahvi määramisel peaks karistus olema proportsionaalne toimepandud süüteoga, nii et rahatrahvi määramise otsuse uurimisel on vaja see välja selgitada süüteoga seoses detailid. Kui proportsionaalsuse põhimõtet rikuti ehk trahv oli ebaproportsionaalselt suur, siis saab esitada kaebuse. 

Milline on trahvi mittetasumise oht?

Trahvi tasumata jätmisel kohtutäitur võib algatada täitemenetlust, kus kohtutäitur saab kasutada kõiki täiteseadustikus sätestatud sunnivahendeid. Kui ettenähtud tähtajaks tasumata väärteotrahvi sissenõudmiseks on alustatud täitemenetlust, kuulub väärteotrahv tasumisele täitmisteates märgitud rekvisiitide ulatuses. Trahvi täitmine õigeaegselt tasumata jätmise tõttu toob võlgnikule alati kaasa lisakulutusi, kuna võlasummale lisandub kohtutäituri tasu. Seetõttu on soovitav trahv tasuda hiljemalt tagasinõudmisotsuse jõustumise kuupäevaks. Kui inimene on kaebuse esitamise tähtajast mööda läinud, võib ta püüda kohut veenda tähtaega pikendama, kirjutades avalduse. Avalduses tuleb märkida põhjus, miks trahv ei olnud õigel ajal ei makstud. Näiteks teatises oli märgitud vale aadress, mistõttu pidin kohtutäituriga ühendust võtma.

Kas trahvidel on aegumistähtaeg? Kas on võimalik trahvi maksmise tähtaega “üle elada”? Mida teha, kui trahvi ei ole tähtajaks tasutud? Ilma mõjuva põhjuseta? Kas mõjuval põhjusel? 

Juhul, kui valida taktika „üle elada“, see annab alust algatada täitemenetluse koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. Trahvide aegumistähtaeg sõltub konkreetsest menetluse liigist, mille käigus trahv määrati. 

Jõustunud otsus on täitevdokument, mille alusel saab seda täitemenetluses seadusega ettenähtud ulatuses täita.

Kes peaks trahvi maksma, kui rikkuja on alla 18-aastane?

Juhul, kui kurjategija on alla 18-aastane, lasub kogu vastutus tema tegude eest tema seaduslikel esindajatel, kelleks on vanemad või kohtu määratud eestkostja. 

Mis siis, kui trahv väljastati ekslikult? 

Kui rahatrahv tehti ekslikult, on teil võimalus seda otsust vaidlustada, kuid selleks peate koguma tõendeid selle kohta, et isik, keda süüteo toimepanemises süüdistatakse, ei ole seda toime pannud.

Trahvide nimekiri loetelu, millistega Meie büroo pakub abi kõikide trahvi liikidega:

– Trahv vale parkimise eest;
– Trahv sõidukiiruse ületamise eest;
– Trahv liiklusrikkumise eest;
– Trahv joobeseisundis juhtimise eest;
– Trahv ilma loata sõitmise eest;
– Trahv ilma kindlustuseta sõidu eest.

 

KIRJUTAGE MEILE