Elatis
Miinimumelatise summa arvutamise kord
detsembril 2021. aastal võttis Riigikogu vastu Perekonnaseaduse muutmise, millega olulisel määral muudeti elatise arvutamise korda. Enne seda kuupäeva elatise miinimumsumma arvutamine oli seotud miinimumpalgaga.
Muudatuste tulemusena on kehtitud arvutusvalem mis põhineb iga-aastaselt uueneval baasmääral. Baasmäär vaadatakse üle ja korrigeeritakse tarbijahinnaindeksi alusel, mille avaldab Statistikaamet igal aastal 1. aprillil.
Baasimäärale lisatakse 3% eelmise aasta keskmisest brutopalgast. Need andmed samuti avaldab Statistikaamet iga aasta 1. aprillil. Arvutatud summast lahutatakse pool lapse toetuse summast, mida saab vanem, kellega laps elab.
Elatisraha kalkuleerimisel soovitame kasutada elatiskalkulaatori, mille töötas välja
Justiitsministeerium: https://www.just.ee/elatiskalkulaator/
On oluline võtta arvesse päevade arvu, mille laps veedab iga vanemaga. Näiteks kui laps elab 7 kuni 15 päeva kuus ülalpidamiskohustatud vanemaga, siis on kohustatud vanemal võimalik alimentide summa vähendamise taotleda. Elatisraha vähendamine võib olla tõhus, kui kohus on juba välja andnud määruse suhtluskorra osas. Lisaks võib kohus elatisraha vähendamist kaaludes arvestada ka varasemalt kehtestatud suhtluskorda.
Elatise suurendamine ja vähendamine
Perekonnaseaduse kohaselt võib kohtuotsusega kinnitatud elatisraha suurust: vähendada või suurendada. Selline muudatus on võimalik ellu viia ühe allpool nimetatud olukorra olemasolul:
- Ülalpidamiskohustatud vanemal tekib töövõimetus.
- Ülalpidamiskohustatud vanem saab uue lapse või ülalpeetava.
Elatisraha suurendamise vajadus peab olema põhjalikult tõendatud. Vajadus saab tekkida lapse vajaduste suurendamise tõttu, mis hõlmavad muuhulgas hariduskulusid, arstiabi, eriväljaõpet või üldiste elukulude muutumist.
Mõlemal juhul, olgu see siis elatisraha vähendamise või suurendamise taotlemine, on vaja esitada vastav avaldus kohtule ning lisada sellele vajalikud tõendid ja argumentatsioon.
Kokkuvõtlikult öeldes, elatise arvutamine põhineb mitmel olulisel teguril, mitte ainult baassummast. Lisaks baassummale võetakse arvesse ka mitmeid teisi tegureid, sealhulgas lapse viibimise aega iga vanema juures, pere üldist majanduslikku olukorda ning muid olulisi asjaolusid.