Tööaeg E-R: 9-17.00
L-P: suletud
+372 56 25 77 13
info@progressor.ee

Elatise väljanõudmine


Elatis

Progressor õigusbürool on laialdased kogemused edukas elatisrahas sissenõudmises; abielulahutuse, ühisvara jagamise ja keerukate laste hooldusõiguse küsimustega seotud vaidluste lahendamises.

Meie osalus mitmeaastases sotsiaalprojektis koostöös Lasnamäe linnaosa valitsusega, mille käigus osutasime elanikkonnale õigusabi, aitas meil süstematiseerida suure hulga kaasuseid ja nende lahendusi.

Meie büroo juristid annavad teile nõu elatisraha määramise ja väljanõudmisega seotud küsimustes. Valmistame ette vajalikud menetlusdokumendid ja esindame teie huve kohtus.

Elatis 2022. aastal

8. detsembril 2021 võttis Riigikogu vastu perekonnaseaduse täienduse, mis muutis oluliselt lapse elatise arvutamise korda. Seadusemuudatus jõustub 1. jaanuaril 2022. Enne seda oli miinimumelatise arvutamine seotud miinimumpalgaga, kuid 1. jaanuarist 2022 tuleb kasutusele uus arvutusvalem.

Miinimumelatise arvutamiseks on kehtestatud baassumma, mis 2022. aastal on 200 eurot. Baassummat korrigeeritakse iga aasta sõltuvalt tarbijahinnaindeksist, mille statistikaamet avaldab iga aasta 1. aprillil.

Baassummale lisandub 3% riigi eelmise aasta keskmisest brutopalgast. 2022. aasta elatise arvestamisel võetakse arvesse 2021. aasta keskmist brutopalka (1448 eurot), millest 3% on veidi üle 43 euro. 

Sellest summast võetakse maha pool lapsetoetust, mille saab lapsevanem, kelle juures laps elab. Esimese ja teise lapse toetus on praegu 60 eurot (kui peres on kolm või enam last, peab võtma arvesse, et kolmanda lapse toetus on 100 eurot ja seetõttu tuleb maha arvestada 50 eurot), mis tähendab, et summast võetakse maha 30 eurot. 

Nende lihtsate arvutuste tagajärjel saame 213 eurot, mis on 2022. aasta miinimumelatise summa. See on vähem, kui 2021. aasta miinimumelatis (292 eurot).

Elatise summat mõjutab ka see, mitu päeva laps kummagi vanemaga koos elab. Juhul, kui laps elab elatist maksma kohustatud vanemaga 7 kuni 15 päeva kuus, vähendatakse elatise suurust proportsionaalselt. See süsteem toimib hästi olukorras, kus on olemas suhtluskorda ja lapse elupaika määrav kohtuotsus, ning kohus saab suhtluskorda elatise välja nõudmise otsust langetades arvesse võtta. 

Varem kehtinud miinimumelatise arvutamise süsteem vajas üle vaatamist, kuna miinimumpalga pideva tõusuga suurenes automaatselt ka miinimumelatise summa. Kuid miinimumpalga tõus ei tähendanud elanikkonna keskmise sissetuleku proportsionaalset kasvu. Sellisel moel ei suutnud miinimumpalgast veidi rohkem teeniv inimene enam toime tulla elatise maksmise kohustusega, eriti juhul, kui jutt oli mitme lapse ülalpidamisest. Justiitsministeeriumi idee järgi peaks uus miinimumelatise arvutamise valem selle probleemi lahendama.

Elatise suurendamine ja vähendamine

Kui selleks on alust, võimaldab seadus määrata elatist, mis erineb minimaalsest.  

Näiteks võib elatise summa olla alla miinimummäära, kui kohustatud vanem on töövõimetu või toetab mitut last ja vanema sissetulek pole piisav, et igale lapsele miinimumelatist maksta.  

Elatist on võimalik määrata ka miinimumsummast rohkem, lähtudes lapse erivajadustest või kui elatist maksma kohustatud vanema sissetulek ületab oluliselt riigi keskmist sissetulekut.

Teise lapse elatis 2022. aastal

Miinimumelatis samas peres elavale teisele lapsele on 15% väiksem kui esimese oma, tingimusel, et laste vanusevahe on alla 3 aasta. Taoline vähendamine põhineb eeldusel, et mõned vanema lapse asjad ja mänguasjad antakse edasi nooremale lapsele.

Juhul, kui teise lapse elatis ei kata faktilisi väljaminekuid, on võimalik pöörduda kohtusse, kus vaadatakse üle mõlema vanema sissetulekud ja teise lapse hädavajalike väljaminekute nimekirja põhjendatus.

Mida teha, kui elatist maksma kohustatud lapsevanem elab teises riigis?

Eesti Vabariigi tsiviilkohtumenetluse seadustiku alusel on võimalik elatisnõude hagiavaldus esitada lapse asukoha järgi. Eesti kohtu otsus on täidetav muude riikide territooriumil.

Mis saab enne 2022. aasta 1. jaanuari tehtud otsustega?

Juhul kui kohtulahendiga on määratud miinimumelatis, s.o. pool miinimumpalgast, on selle elatise uus väärtus automaatselt 292 eurot. Miinimumpalga tõus ei mõjuta enam elatise suurenemist. Kui üks lapsevanematest ei nõustu määratud elatise suurusega, on neil õigus pöörduda kohtusse.

KIRJUTAGE MEILE